Pierwsze zakupy – opony

Opisane poprzednio doświadczenia wykazały, że jesteśmy zmuszeni dokonać kilku zakupów. Po zastanowieniu się zdecydowaliśmy, że pierwsze będą opony. Jeżdżenie w terenie na oponach szosowych dostarcza niesamowitych wrażeń, ale jak się okazało nie zawsze dobrze się kończy :-)

Nasze pierwsze dylematy dotyczyły rozmiaru opon. W tej chwili jeździmy na Bridgestone Dueler 205/70/R15. Na załączonym zdjęciu widać, że producent pozostawił miejsce na większe opony, zarówno jeśli chodzi o profil jak i szerokość. Nadmienię, że nasze przymiarki do opon nie zakładają modyfikacji zawieszenia i nadwoznia, co prawdopodobnie pozwoliłoby na uzyskanie lepszych efektów oraz, że pozostaniemy przy felgach 15”.

12kb46kb

Właściwy dobór rozmiaru opon jest bardzo istotny. Przy ich zakupie trzeba uważać, żeby nad właściwości praktyczne nie przedłożyć wartości estetycznych. Wiadome jest, że samochód na dużych kołach wygląda bardziej efektownie i agresywnie, ale założenie zbyt dużych kół może doprowadzić do poważnych zniszczeń samochodu. Podbite na wybojach koła mogą np. zniszczyć błotniki. Skolei zbyt szerokie koła zaczepiają o elementy zawieszenia (tego doświadczyliśmy). Należy też wspomnieć o większych oporach, jakie stwarza duża opona.

Stąd też, aby zaoszczędzić innym pracy a sobie rozczarowań, dokonaliśmy małego eksperymentu z doborem ogumienia, co niniejszym opisuję.

Korzystając z uprzejmości Daniela, założyliśmy na naszego seryjnego Samurai'a, pożyczone od niego opony - Fulda, 225x75R15. Bieżnik nie był zbyt agresywny, ale na pewno bardziej od naszego :-)

 35kb29kb

Wygląd samochodu zmienił się nieznacznie, ale jazda w terenie była dużo przyjemniejsza. Przede wszystkim łatwiej pokonywało się drogi usiane małymi dziurami i wykrotami. Poprzednie opony „zaliczały” każdą nierówność, co było dość mocno odczuwalne. Opory na kierownicy nieznacznie wzrosły. Przy wykonywaniu ciasnych zakrętów nie dochodziło do obcierania elementów nadwozia ani karoserii.

Kolejna przymiarka, to opony Falcon 235x70R15. Wyglądało to tak:

44kb38kb41kb

Tym razem przesadziliśmy. Na wprost jeździło się świetnie, ale wykonywanie ciasnych zakrętów było ograniczone – koła obcierały o resory. Prawdopodobnie założenie dystansów rozwiązałoby problem, ale już na początku przyjeliśmy, że chcemy kupić większe opony, o bardziej agresywnym biezniku, ale nie dokonywać przeróbek samochodu.

Werdykt – kupujemy opony o rozmiarze 225/75/R15, bądź nieznacznie mniejszym (215?), zależnie od tego, czy bieżnik, który będzie nam odpowiadał, jest dostępny w danej wielkości opony. O wyborze bieżnika napiszę tylko tyle, że każdy musi się zastanowić, do czego tak naprawdę używa Samurai’a. Czy jeździ nim tylko do pracy, czy zdaża mu się wyjechać na polną drogę a może ma ambicje jeździć w rajdach, albo organizować wyprawy (tu też pytanie – czy turystyczne, czy przeprawowe). My w każdym razie skłaniamy się do zakupu opon typu MT, ponieważ na co dzień jeździmy samochodem osobowym a Samurai służy tylko do weekend’owych i wakacyjnych wypraw.

Marcin